Kniha návštev

Dátum 23.04.2009
Vložil Lubor Patsch, Liptovský Hrádok
Titulok Je to dobré, ale...

Dobry den, pan Piroha, pozrel som si niektore Vase filmy a som milo prekvapeny Vasim vyspelym kameramanskym videnim. Kvitujem, ze casto pouzivate stativ a to zvysuje hodnotu Vasich casto nevsednych zaberov. A teraz k tomu "ale": Kamery pouzivate kvalitne, zabery su dobre, ale postprodukcia nie je len ukladanie zaberov do timeline, doplnit titulok a pridat hudbu. Vase fotografie su vyborne, fotografovanie je vytvarnym umenim, ale film na rozdiel od fotky potrebuje vyrozpravat filmovou recou nejaky pribeh, teda ide o umenie dramaticke. A v tej discipline by ste sa mali zlepsit, urcite by ste urobili este vacsiu radost tym, ktorym su urcene Vase snimky. Potencial na to urcite mate, ste priebojny a dobre technicky vybaveny, nechajte si obcas poradit, prestudujete si odbornu literaturu na temu "film" a premyslajte, ako dat svojim sekvenciam dusu. Plati to nielen o obraze, ale aj o zvuku. Priklad: Pustit piesen s anglickym textom do slovenskej prirody je kombinacia prisilna, nieco ako slanina s lekvarom, naozaj to rusi divacky vnem. Ja sa nepokladam za vseveduceho, len vyjadrujem svoj nazor na tvorbu filmov, je to aj mojim konickom a moje zaciatky boli rovnako poznacene obdivom sameho seba. Vyrastol som z toho a dnes sa pozeram na tvorbu filmarov z ineho uhla. Obcas aj radim zacinajucim filmarom tak, aby neurobili z filmarskeho kumstu pseudoumenie. Nakrutenie svadby a jej "obohatenie" vsetkymi efektami, ktore ponuka SW este z obycajneho zaznamu neurobi to, comu sa s uctou hovori "film". Neostante na urovni fotografovania kamerou, niektore Vase klipy mi to pripominaju, je to ako ked si na stole rozlozite fotografie a pozerate si ich, v klipe su tak isto zoradene, ale obcas tam chyba prave ten pribeh, ktory sa rozprava filmovou recou. A tu rec si treba osvojit, ved aj cudzie jazyky sme sa museli naucit. Rad sa s Vami budem rozpravat na tuto temu a verim, ze z Vas po chvili sebareflexie bude naozajstny dobry filmar. Zelam Vam vela tvorivych uspechov. Lubor Patsch.